Sağlık

Sağlık Bilimleri Üniversitesi’nde kenevir çalıştayı


Milattan önceki yıllardan bu yana bilinen kenevir bitkisinin saplarından, liflerinden, tohumlarından çeşitli amaçlarla faydalanıldığını dile getiren Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, kenevirin çok sağlam ve dayanıklı malzemelerin yanı sıra ilaç üretiminde de kullanılan bir bitki olduğunu anlattı.

İlaç ve tıp alanında kenevirden çok faydalanıldığına değinen Erdöl, şunları söyledi:

Tıp alanında son zamanlarda kenevirden nasıl fayda sağlayabiliriz diye üniversite olarak Teknoloji Transfer Ofisimiz marifetiyle bir çalıştay düzenledik. Kenevirin tıp alanında kullanımında neler yapılabileceği, kenevirden nasıl faydalanılabileceği şu anda çalışılması gereken bir konu. Bildiğim kadarıyla ülkemizde ilk defa böyle bir çalıştay düzenleniyor.”

Kenevir üretiminin Türkiye’de 19 ilde serbest bırakıldığını kaydeden Erdöl, “Sanayicilerimizle iş birliği yaparak yeni üretim alanlarında, sağlık alanında ilaçlar veya diğer tıbbi ürünler bakımından kenevirden nasıl faydalanabileceğimizi düşünmeye çalışacağız” diye konuştu.

Erdöl, çalıştayda bilim insanlarının, üreticilerin, sağlık sektöründen firmaların yer aldığına değindi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YILLARDA KONGRE VE FUAR ŞEKLİNDE DEVAM EDECEK”

Teknopolis Teknoloji Transfer Ofisi Yürütücüsü Dr. Öğretim Üyesi Orhan Çömlek de dünyanın kenevirden katma değeri yüksek ürünler ürettiğine değinerek, tıbbi kenevirin Türkiye’de önünün açılabilmesi, elde edilecek ürünlerin gerek ülke insanına gerekse uluslararası pazarlara ulaşmasını sağlayacak mekanizmaların kurulması için yapılabilecekler için çalışma başlatıldığını söyledi.

Kenevirin büyük bir endüstri olduğunu ve giderek güçlendiğini dile getiren Çömlek, şu bilgileri verdi:

“Çalıştayımızın ilk bölümünde bu konuya emek vermiş, bu konuyu bilen, literatürü taramış bilim insanları ve sanayiciler tecrübelerini paylaşacak. İkinci bölümde 9 masadan oluşturduğumuz gruplarla kenevirin Türkiye’deki ve dünyadaki durumunu daha detaylı inceleyeceğiz, hukuki sürecin nasıl olması, önünü açmak için neler yapılması gerektiğini ele alacağız. Dünyada kenevir üzerine yapılan tüm çalışmalar ne ise bunları en az senede 1 kere kongre düzenleyerek, uluslararası bir etkinlik yapabilir miyiz ve bilgileri Türkiye’deki sanayici ve akademisyenlere zamanında aktarabilir miyiz diye düşünüyoruz. Önümüzdeki yıllarda kongre ve fuar şeklinde devam edecek bir organizasyon olacak.”

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Sağlık çalışanlarına ücretsiz toplu taşıma uzatıldı - Son Dakika Türkiye Haberleri

Prof. Dr. Neşet Arslan‘ın kenevirin tarihsel ve hukuksal arka planına ilişkin bilgi verdiği çalıştayda, Prof. Dr. Fikret Akınerdem dünya kenevir pazarına ve Prof. Dr. Ali Kemal Ayan endüstriyel kenevir üretimi ve kenevirin Türkiye’deki durumuna değindi.Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu