Sağlık

Salgınlarda “hasta yeni”ı (ön olay) bulmak ne mühim?


Müstevli hastalıklar ortaya çıktığında uzmanların ön işi “hasta yeni”ı sözün kısası hastalığın ön çıkmış olduğu kişiyi bakmak oluyor.

Ilim insanları hastalığın bulaştığı ön insanı bulduktan müteakiben hastanın temasa geçmiş olduğu kişileri belirleme edebiliyor, hastalığın nereden bulaştığına bir şey üstüne görüş edinebiliyor, âlem vasıtasıyla mı, fizyolojik temasla mı bulaştığına bir şey üstüne ipuçlarına ulaşabiliyor. 

Literatürde “dizin olay” olarak dahi bilindik virüse ön yakalanan şahıs, hastalığa kat alınacak önlemlerde yol gösterici olabiliyor.

Bu demek ki hastalığın görüldüğü ön hastayı bulmak uzmanlara hastalığın özelliklerini anlamada fazla muhteşem kolaylıklar sağlıyor. Sadece hastalığa ön yakalananını belirlemek tek de basit değil.

CORONA VİRÜSE İLK YAKALANAN KİŞİ TESPİT EDİLEMEDİ

Uzmanların vakadan vakaya geriye doğru bir tarama yapması, adeta bir dedektif şeklinde fazla detaylı ve titiz bir tetkik gerçekleştirmesi gerekiyor. Sadece işte hemişe olası olmuyor.

Çin’yuva Wuhan kentinden çıkan ve âlem çapında on binlerce kişiye bulaşan covid19 virüsünün bulaştığı ön hasta bugünkü günde bulunabilmiş değil.

“Işte” HARFİ YERİNE “SIFIR“ YAZMIŞLAR

Evet hastalığın ön görüldüğü kişiye ne “hasta yeni?” deniyor?

“Hasta yeni” terimi 80’lerin başlangıcında HIV salgınında virüsü ön taşıyan kişiyi tanımlamak için kullanılan “Işte” harfının bilmeden “yeni“ şeklinde okunmasıyla ortaya çıkmış.  

Esasen “Işte” harfiyle “Out of California” sözün kısası hastanın Kaliforniya dışından olduğu kast edilmek istenmişti.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Cerrahpaşa'da vaka sayısı ikiye katlandı: Kış hepimiz için zor geçebilir - Sağlık Haberleri

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu