BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

Servis sağlayıcılar casus yazılım yaydı!

Google’ın Tehdit Analizi Grubu (TAG) tarafından yayınlanan bir araştırmaya göre, gelişmiş bir casus yazılım kampanyası, internet servis sağlayıcılardan yardım alarak kullanıcıları kötü amaçlı uygulamaları indirmeleri için kandırmaya çalışıyor. Söz konusu yazılımın İtalyan casus yazılım üreticisi RCS Labs tarafından üretilen Hermit adlı casus yazılım olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar etkilenen cihazlar, İtalya ve Kazakistan’da tespit edilmiş durumda.
Hermit, bir komuta ve kontrol (C2) sunucusundan ek yetenekler indirebilen modüler bir tehdit. Bu, casus yazılımın bir kurbanın cihazının üzerindeki arama kayıtlarına, konuma, fotoğraflara ve metin mesajlarına erişmesini sağlıyor. Hermit ayrıca ses kaydedebiliyor, telefon görüşmeleri yapabiliyor ve konuşmalarda araya girebiliyor. Android cihazların işletim sisteminin çekirdeğine kadar inebiliyor ve cihaz üzerinde tam kontrol sahibi olabiliyor.

Araştırmacılar, siber suçluların veri bağlantılarını devre dışı bırakmak için hedeflerinin internet servis sağlayıcısıyla çalıştığı durumlar olduğunu da söylüyor. Bağlantı devre dışı kaldığında da servis sağlayıcıdan geliyormuş gibi bir mesaj gönderilerek kullanıcıların mesaj içerisindeki linke tıklamaları isteniyor.
SMS ile gönderilen bir mesajla kullanıcıdan bir uygulama indirmesi isteniyor. Bazı operatörler SMS üzerinde böyle kötü niyetli yazılımların gönderilmesini engellese de, program çoğu zaman kendini operatör gibi gizleyip kurbanlara ulaşmanın bir yolunu bulabiliyor.
Program her ne kadar Google Play veya Apple Apple Store üzerinden dağıtılmasa da, posta veya SMS yoluyla hızla yayılmayı başarmış gibi görünüyor.

İlgili Galeri
2022 Toyota Yaris Cross Türkiye’de satışta: İşte fiyatı ve özellikleri

Galeriye Gözat

Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Hızlı internet için yeni adım! Facebook ve Google anlaştı

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu