TeknolojiTeknoloji Haber

Silahlı drone Songar, Togan ile kural imza atacak! Songar ve Togan’ın özellikleri nedir?


Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) envanterine girmek için devir sayan Songar’a TÜBİTAK SAGE türünden geliştirilen Togan yarak sistemi entegre ediliyor. Joba kapsamında doğru keyif desteğinde Türkiye’de bir birinci gerçekleştirilecek.

Ulusal silahlı drone sistemi Songar’ı geliştiren ASİSGUARD ve TÜBİTAK Müdafa Sanayii Tetkik ve Geliştirme Enstitüsü (SAGE), insansız keyif araçlarını silahlandırmaya yönelik kâr birliğini hayata geçirdi. ASİSGUARD ve TÜBİTAK SAGE, emek harcama alanlarındaki kabiliyetlerinden yola çıkarak tümleşik çözümler arz etmek neredeyse muvafıklık anlaşması imzaladı.

YAKIN HAVA DESTEĞİ OPERASYONLARINDA KULLANILABİLECEK

Antak kalma kapsamında ASİSGUARD türünden geliştirilen ve TSK envanterine girmek için devir sayan Songar silahlı drone sistemi ile TÜBİTAK SAGE’nin Togan Boş Bırakılan Güdümsüz/Düşük Profil Güdümlü Cephanesi’nın güçleri birleştirilecek. Tam böyle, savaş gereçleri, atış denetleme sistemi ve yarak mevki denetleme istasyonundan oluşan, muhteva güvenlik, doğru keyif desteği operasyonlarında kullanılabilecek maliyet fail bir platform oluşturulacak.

Yerli ve ulusal kaynaklarla geliştirilen ileri teknolojilerin yenilikçi çözümlere dönüştürülmesini sağlayacak taslak sonunda ortaya çıkan yeçim, silahlı drone sistemiyle doğru keyif desteği sağlamak neredeyse Türkiye’de bir birinci olacak.

ASİSGUARD Umumi Müdürü Ayhan Sunar, Songar’a henüz kabiliyetler kazandırma çalışmalarına parça ettiklerini belirterek, “Otomatik makinalı tüfekten müteakiben bomba atar entegre ettiğimiz Songar’ı TÜBİTAK SAGE ile yaptığımız kâr birliğiyle geliştirmeye parça ediyoruz. Hem maliyet anlamında hem de sahada fazla daha fail bir yeçim arz etmek neredeyse Eylül 2019’bile başladığımız çalışmalarda, kesik bir zaman içinde mühim bir yol huzur ettik ve meydana getirilen testlerde kudretli bir halde atış hayata geçirmeye başladık.” dedi.

YAKIN HAVA DESTEĞİNDE YÜKSEK SALDIRI KABİLİYETİ

Platformda öne çıkan özellikler içinde, havada kurulan yakınsama, vakit ayarlı, çarpma yüksek tıkaç sistemi, yüksek yüksek savaş başlığı, geliştirilmiş atış denetleme hesaplama algoritmaları, pay harita entegreli mevki denetleme istasyonu, fonksiyon planlama ve otonom fonksiyon icrası öne çıkıyor.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  3 GSM şirketine bayram incelemesi

Tekli bomba kesinti ve tevdi mekanizmasına ehil platform bununla birlikte ehil olduğu yüksek çözünürlüğünde olan, geniş açılı uçman kamerası ile gerçek vakitli hayalet aktarımı ve kaydı yapabilecek. Arsa denetleme istasyonuna entegre fonksiyon planlama özelliğine ehil yol, otomatik iniş ve kakış kabiliyetine ehil olacak.

Togan yarak sistemi, insansız keyif araçlarında çoklu taşıma ve tevdi imkanı elde eden “Salan” ile beraber envanterdeki NATO 81 milimetre havanların ağırlık eşdeğerinde geliştirildi. Salan entegre atış denetleme sistemiyle kullanılan Togan, personel etkinliği artırılmış bilyeli havanlara değersiz atım kabiliyeti kazandırarak bağıl fazla düşük değerli hava-yer cephanesi elde edilmesini sağlıyor.Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu