TeknolojiTeknoloji Haber

THY pilotları nev uçaklar için hazır! THY pilotları A350’ler için bu biçimde eğitiliyor |Video


Türk Esinti Yolları (THY), kesik müddet içinde filoya katılacak Airbus’un en nev ve geri teknolojileri barındıran uçağı A350’ler için zaman sayıyor. Geniş gövdeli ve uzun menzilli nev uçaklar gelmeden THY pilotlarının sima eğitimleri için A350 simülatörleri geldi. THY’nin uçuş eğitim merkezinde kurulumu tamamlanan simülatörde sürüp fail eğitimleri şık izleyen Demirören Salık Ajansı (DHA) ekibi, uçakta bulunan nev türlü türlü teknolojik özelliğin de kullanıldığı simülasyon uçuşunu baştan sona görüntüledi.

THY, Avrupalı tayyare üreticisi Airbus’a 25’i kati 5’i opsiyonlu tamamlanmak gibi yekûn 30 tane sipariş verdiği Airbus A350-900 tipi uçaklardan ilkini Mart ayında filosuna katacak. Airbus’ın Fransa’daki fabrikasında imalatı geri aşamaya gelen ön uçağın kuyruk tescili TC-LGA oldu. Mart ayından başlayarak 2023’e ölçüsünde peyderpey filoya iç edilecek nev soy uçaklar, geri teknolojiye malik özellikleriyle de özen çekiyor.

Sessizliği ve yakacak verimliliğiyle öne çıkan tayyare, kokpitinde 6 tane dokunmatik ekran ile uçağın dışına montaj edilen kameralar yardımıyla taksi yollarının kokpitten izlenmesi benzer biçimde türlü türlü yeniliğin hayata geçirilmesiyle pilotlara kodaman kolaylık sağlıyor.

A350’LERDEN ÖNCE SİMÜLATÖRLER GELDİ
THY, A350’ler gelmeden işte uçaklarda uçacak pilotlarının sima eğitimi için A350 simülatörünü devreye aldı. Koridor ayında kurulumu tamamlanan simülatörde bugüne ölçüsünde 60 uçman eğitimini tamamladı. Sistem eğitimlerini A330 filosunun kaptanları ile tali pilotlar alıyor. Mart ayından başlayarak tali simülatörün hizmete girmesiyle daha çok sayıda pilotun daha kesik sürede eğitim alması hedefleniyor. Yerli ve haricî türlü türlü havayolu şirketine eğitim hizmeti sunan THY, böylelikle A-350 sima eğitimlerini de vatan dışına dahi gönderme edebilecek.

PİLOTLARIN EĞİTİM MESAİSİ
A350’leri uçuracak pilotların, THY’nin Florya’daki Uçuş Eğitim Merkezi’ndeki sima eğitimlerini ön kez DHA ekipleri, görüntüledi. Bir A350-900 tipi uçağın kokpitiyle birebir aynı ölçülere ve özelliklere malik simülatöründe gerçekleşen eğitim uçuşları gerçeğe yaklaşan koşullarda icra ediliyor. THY’nin A330 ve A350 Sistem Eğitim Müdürü Efe Uçman Burak Bekman’nın hazır bulunmuş olduğu eğitim uçuşunda A330 ve A350 Sistem Eğitim Müdürlüğü Teknik Uçman Efe Erek Erçalışkan ile efe pilotlar Bülent Ünalan ve Kuvvetli Ülgenalp mahal aldı. Tahminen 45 an devam eden simülasyon uçuşunun her hatıra görüntülendi.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  BTK'dan 'sesli mesaj' kararı | NTV

“AMAÇ DAHA FAZLA PİLOTU DAHA KISA SÜREDE EĞİTEBİLMEK”
Sistem Eğitim Müdürü Efe Uçman Burak Bekman, Koridor ayında hizmete giren simülatör ile beraber süregelen A350 eğitimlerinin aralıksız sürüp ettiğini söylemiş oldu. 21 senedir THY’de çalışan Efe Bekman, “Eğitimlerde A330 kaptanlarımızı ve tali pilotlarımızı kullanıyoruz. A330 pilotlarımız için 4 zaman mahal derslerinin arkasından simülatörde 6 sorti ile A350’ye yeterlilik kazanıyor. İlk A350, Mart’ta filomuza katılacak. Toplamda 2023’ün sonuna ölçüsünde A350’lerden 25 tane tayyare filoya katılacak. 5 tane tayyare için de seçenek mevcut. Bugün itibariyle 60 pilotumuz, A350 eğitimi aldı. Şubat ayında dahi 40 pilotumuz daha eğitimlerini tamamlayacak. 6 tayyare için azra 105 uçman olması gerekiyor. Bizim uçman sayımız 120-130 içinde olacak” dedi.
Burak Bekman, Mart ayında tali bir A350 simülatörünün daha geleceğini ve kurulumunun tamamlanmasıyla iki simülatörde eğitimlerin sürüp edeceğini söylemiş oldu. Bekman, “Gayemiz daha çok pilotu daha kesik sürede eğitebilmek” diye konuştu.

HAFİF VE YAKIT CİMRİSİ
A350’lerin daha yavaş ve maliyet açısından fazla daha elverişli, nev kuşak bir tayyare bulunduğunu kaydeden Bekman, uçaktaki yenilikler hakkında şu detayları verdi: “Uçaklar, yavaş olduğundan yakacak verimliliği açısından fazla uygun. Ölüm teknoloji kullanılmış. A350’ler daha yüksekten uçuyor. Örneğin A330’ların 41 bin ödeşme tavanı mevcut. A350’nin ise 43 bin ödeşme tavanı mevcut. A330’dan değişik olarak otomatik cenk önleyici sistemi mevcut. Doğrusu sair uçaklarla yaklaşan geçme durumda, uçman tek şey yapmadan uçağın kendisi ‘otomatik kaçınma’ yapabiliyor.
Brake to Vacate (BTV) sistemi ile uçağın pistin hangi taksi yolundan terk etmesini istiyorsak tertibat üstünden seçerek uygun eğleç kullanımı sağlanarak bunun sonucunda pistte kalma süresi azaltılıyor. Hatta eğleç sıcaklıkları dahi optimize edilerek maliyetler düşüyor. Uçakta tazyik kaybı durumunda, ekibin 15 saniye içinde müdahale etmemesi durumunda otomatikman alçaltma başlatıyor ve hatta binaenaleyh vacip bütün tertibat ayarlamalarını dahi otomatikman yerine getiriyor.”

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Xiaomi Black Shark 4 ve Black Shark 4 Pro'yu duyurdu: İşte fiyatı ve özellikleri

KAPTANLARDAN A350’LERE TAM NOT
Eğitimlere katılan pilotlar dahi hem A350 sima eğitimleri, hem de uçuracakları A350’ler hakkında konuştu. Efe Uçman Bülent Ünalan, A330’lardan A350’ye geçişlerde dünyadaki en kapsamlı eğitimleri aldıklarını belirterek, “Işte uçaklar, uçuş karakteristiği olarak A330’larla neredeyse aynı; lakin getirmiş olduğu sistemler, ek aralık yüzlerle beraber fazla daha emniyetli, fazla daha kazançlı ve fazla daha uzun menzillere uçabilecek özelliklere malik. Yanacak performansı olarak dahi karbon salınımı olarak dahi sair uçaklarla hayat arkadaşı kıymet yerinde görme; katına alma; razı olma edilemez. Daha çevreci bir özelliğe de malik” ifadelerini kullandı. Efe Uçman Kuvvetli Ülgenalp ise, değişen teknolojinin kalıcı gelişmesi yardımıyla hem daha emniyetli uçuşlar yapabildiklerini, hem de karbon salınımının azaltılabildiğine özen çekti. Ülgenalp, “THY pilotları olarak işte uçakları kullanmamız ve yolculara işte imkanın sağlaması fazla güzel bir şey” diye konuştu.

A350’LERİN TESLİMAT TARİHLERİ
Öte profilden, Mart ayında THY’nin filosuna iç olacak ön uçağın üretim (ler) hattındaki geri görüntüleri de ortaya artık. İlk uçağın kuyruk dikmesinin THY logosuyla boyandığı görülüyor. İşlemlerin tamamlanmasının arkasından ön A350 THY’ye pes edilecek. A350’lerin teslimat takvimi ise şu şekilde:
2020’de 5, 2021’de 4, 2022’de 8, 2023’de 9 ve 2024’de de 4 tane tamamlanmak gibi yekûn 30 tane A350, THY’nin filosuna katılacak.

A350’NİN UÇACAĞI HATLAR
A-350’ler ile sefer yapacağı hatlar dahi belli oldu. Uçaklar Londra, Dubai, Manila, Buenos Aires, Sao Paulo benzer biçimde hatlarda sefere verilecek.Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu