Teknoloji Haber

Türkiye’de 48 milyon dijital bankacılık müşterisi var

Dijital bankacılık müşterisi birinci çeyrekle karşılaştırıldığında yüzde 3 artış gösterdi

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), Türkiye’de 47,7 milyon dijital bankacılık müşterisi olduğunu açıkladı. TBB’nin 2019 2Ç verileri aktif bireysel dijital ve kurumsal müşterileri kapsıyor. Bu da, 45,7 milyon bireysel müşteriye karşılık 2,09 milyon kurumsal müşteriye karşılık geliyor. TBB’nin rakamları yılın ilk çeyreğiyle karşılaştırıldığında bireysel müşteride yüzde 3, kurumsal tarafta ise binde 5’lik artışa işaret ediyor. Toplamda da yüzde 3’lük artış söz konusu.

Dijital bankacılık müşterilerinin yüzde 69’u erkek, yüzde 31’i kadın

Nisan-Haziran 2019 dönemi içinde az bir kez giriş (log-in) işlemi yapmış aktif bireysel dijital bankacılık müşteri sayısı 45 milyon 714 bin kişi. Bu sayının 3,5 milyon kişisi “sadece internet bankacılığı” işlemi yaparken 35,4 milyon kişisi “sadece mobil bankacılık” işlemi gerçekleştirdi. Hem internet hem mobil bankacılık işlemi yapan kullanıcı sayısı da 6 milyon 827 bin kişi oldu. Aktif bireysel dijital bankacılık müşterileri, 31 milyon 688 bin kişi erkek (yüzde 69), 14 milyon 26 bin kişi kadın (yüzde 31) müşterilerden oluşuyor.

115 milyon işlem, 1,3 trilyon TL’lik işlem tutarı

İkinci çeyrekte internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam sayısı 115 milyon, tutarı ise 1,3 trilyon TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, 63 milyon işlem sayısı ve yaklaşık 1 trilyon TL’lik hacim ile finansal işlemler arasında en büyük paya sahip oldu (finansal işlem hacminin yüzde 72’si). İkinci sırada ise 11 milyon işlem sayısı ve 234 milyar TL’lik işlem hacmi ile yatırım işlemleri takip etti.

Mobil bankacılıktaki durum

TBB’nin verileri arasında mobil bankacılık da yer alıyor. Buna göre, mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam müşteri sayısı Haziran 2019 itibariyle 69 milyon kişi oldu. Bunların 43 milyon 584 bin kişisi (yüzde 63’ü) Nisan-Haziran 2019 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 53 milyon kişi. Toplam (bireysel ve kurumsal) aktif müşteri sayısında bir önceki döneme göre yaklaşık 2 milyon kişi arttı.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Son dakika haberi... Koronavirüse karşı cep telefonu nasıl temizlenir? Dezenfektanla telefon temizliği doğru mu? Uzman isim canlı yayında anlattı |Video

İkinci çeyrekte mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan finansal işlemlerin toplam sayısı 442 milyon, tutarı ise 1 trilyon TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, finansal işlem hacminin yüzde 57’sini meydana getirdi. İkinci sıradaki yatırım işlemlerinin sayısı 29 milyon, hacmi ise 333 milyar TL (yüzde 31) seviyesinde gerçekleşti.

Görsel: Hüseyin Aydın – Türkiye Bankalar Birliği Başkanı

Kaynak
TechInside

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu