TeknolojiTeknoloji Haber

Türkiye’den 3. sondaj gemisiyle bütün dünyaya açık ileti


Türkiye, Rum Yönetimi ve Avrupa ülkelerinin baskılarına karamazdan Maşrık Akdeniz’deki haklarını korumaya sürme ediyor. Libya Mutabakatı ile bölgedeki enerjisini artıran Türkiye, 3. sondaj gemisiyle dünyaya ileti gönderdi.

Türkiye’nin Maşrık Akdeniz’de hâkimiyet alanını genişletip denklemi değiştiren Libya mutabakatının arkasından yoğunlaşan üçüncü sondaj gemisi emek harcamaları sonlanmış oldu.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Fatih ve Sert’u Norveç piyasasından satın kayran Türkiye’nin üçüncü vapur için de aynı yönteme yönelmesi beklenirken sürpriz salık İngiltere’den geldi.

Denizcilik Dergisi’de nokta kayran habere bağıntılı Port Talbot’bile iki senedir bağlı bekleyen Sertao adlı sondaj gemisi için düzenlenen açık artırmaya katılan TPAO, sürme fail pazarlıklar sonucu gemiyi 37.5 pekmen dolara satın aldı.

SAMSUNG İNŞA ETTİ SIFIRI 600 MİLYON DOLAR

Sondaj gemisinin acar yapı kurma maliyeti 600 pekmen dolar olarak açıklanırken, 2012 yapımı Sertao’nun ise ortalık değerinin 120 pekmen dolar civarı olduğu öğrenildi. Port Talbot’un geminin iki senedir beklemesinin yarattığı ziyanı düşürmek için teklife peki söylediği bildirildi.

Samsung aracılığıyla Cenup Kore’de 2012 senesinde yapı kurma edilen ve 2015 yılına gibi Brezilyalı Petrobras aracılığıyla kullanılan sondaj gemisi fazla yüksek tazyik ve ısı altında bile görevini yerine getirebiliyor.

11 bin 400 metre derinliğe ulaşıp 3 bin metre sondaj yapabilen 61 bin DWT’lik Marshall Adaları bayraklı Sertao’nun uzunluğu 227, genişliği 42, draftı ise 12 metre.


Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Uzay temalı eğitim üssü ziyaretçilerini ağırlamak için gün sayıyor
Daha Fazla Göster

Tekno Makale

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı