TeknolojiTeknoloji Haber

Twitter yeni önlemini ilk defa Trump’a uyguladıTwitter yeni önlemini ilk defa  Trump’a uyguladı

5 Mart’tan itibaren başkasına zarar verme amacıyla manipüle edilen videolara “sahte” ibaresi ekleyeceğini duyuran Twitter bu uygulamayı ilk defa ABD Başkanı Trump tarafından retweet  edilen bir videoda uyguladı

Sosyal paylaşım platformu Twitter, ABD’deki başkanlık seçimleri öncesinde orijinali üzerinde teknik oynamalar yapılarak başkalarına zarar verecek şekilde manipüle edilen videolara karşı önlemler almıştı.

5 Mart’ta kullanıma sunulan bu özellikten ilk nasibini alan isim ABD Başkanı Donald Trump oldu. TechCrunch’ta yer alan habere göre, Twitter Trump tarafından retweeet edilen bir tweet’i ‘Manipulated media’ (Manipüle edilmiş içerik) olarak işaretledi.

Aynı habere göre, Beyaz Saray’ın sosyal medya ekibi tarafından paylaşılan ve Trump tarafından retweet edilen video Başkanlık seçiminde Demokrat Parti’nin aday adayı olan Biden’ın konuşmasında manipülasyon yapıldığı saptandı.

Politico’da yer alan habere göre, söz konusu video 5 milyonun üzerinde kişiye ulaştı. Twitter’ın bu adımı sonrası Trump, platform tarafından yanıltıcı içerik yayınladığı yönünde etiketlenen ilk kullanıcı oldu. Özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaşılan bu tarz içeriklere karşı pek çok platform önlemler almıştı.

YouTube geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada “büyük zarara yol açma konusunda ciddi risk oluşturan”, teknik manipülasyona uğramış ya da içeriğiyle oynanmış tüm videoların sistemden silineceğini bildirmişti.

Çinli ByteDance şirketine ait TikTok “yanlış yönlendirici enformasyon”a karşı kapsamlı yasakları devreye sokmuştu. Facebook da geçtiğimiz dönemde yaptığı açıklamada “deepfake” ve diğer bazı manipüle edilmiş videoları internet sitesinden kaldıracağını açıklamış, ancak hiciv içeren içerikler ile “sadece kelimelerin sıralarını değiştiren ya da kelimeleri içerikten çıkaracak” şekilde üzerinde oynama yapılan videolara dokunulmayacağını bildirmişti.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Google'dan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'ne özel doodle

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu