Sağlık

Uzmanlardan ‘gümüş suyu’ uyarısıUzmanlardan 'gümüş suyu' uyarısı

Bilim Kurulu üyesi Özkan, sebze-meyve temizliğinde gümüş suyu kullanılmaması gerektiğini söyledi ve “Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz”  uyarısında bulundu.

Sebze meyve temizliğinde gümüş suyu kullanımının yanlış olduğu bildirildi.

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, sebze ve meyvelerin gümüş suyuyla yıkanarak dezenfekte edilmesi gerektiği iddialarıyla ilgili açıklama yaptı.

Bu tür bir işlemi önermediklerini belirten Özkan, “Kesinlikle kullanmasınlar. Gümüşün antibakteriyel özelliği var, hatta bir ara çamaşır yıkamada kullanılmasıyla ilgili haberler de çıkmıştı; ama ikisini de önermiyoruz” dedi.

Özkan, “Biz pandemide virüsle karşı karşıyayız. Antibakteriyel bile olsa sebze ve meyvelerin bu tür katkı maddeleriyle yıkama uygulamasının bize ne zarar vereceğini bilemeyiz. Kendi sağlığımıza zarar da verebiliriz. Asla ve asla önermiyoruz. Gıdayla bunu aldığımız zaman sindirim sistemimize nasıl etkileri olduğuna dair şu anda bilimsel bir çalışma, bir kanıt yok. Bilmediğimiz bu tür uygulamaları yapmak sağlığımızı olumsuz etkileyecektir” diye konuştu.

“SİNDİRİM SİSTEMİMİZ ZARAR GÖREBİLİR”

Pandemi sürecinde el hijyeninin, çevre hijyeninin, tüketilen gıdaların temizliğinin çok önemli olduğunu vurgulayan Özkan, şunları söyledi:

“Kendi sağlığımıza zarar vermeyecek şekilde bunları uygulamamız gerekiyor. ‘Sebze meyvelerinizi gümüş suyuyla yıkayın’ gibi söylemler kesinlikle yanlıştır. Çünkü gümüşün antibakteriyel olduğuna dair bazı yazılar var; ama sebze ve meyvelerimizi gümüş suyu içeren sularla yıkamak toksitesinin ne olduğunu bilmediğimiz için onu ağızdan tükettiğimiz zaman sindirim sistemimize nasıl bir etkisi olduğunu bilmediğimiz için zarar görebiliriz.”

SADECE SU VE SABUN

Özkan, el hijyenini de çok önemsediklerini kaydederek, el yıkarken sadece su ve sabun önerdiklerini, antibakteriyel sabun bile önermediklerini ifade etti.

“Ne tür etkileri olduğunu bilmediğimiz kanıtsal bilimsel yayınları olmayan maddeleri asla kullanmamamız gerekiyor” diyen Özkan, “Meyve ve sebzeleri sadece bol akarsuda yıkamamız yeterli. Çok girintili çıkıntılı sebze ve meyveleri suda bekletiyorsak eğer belki biraz sirke koyabiliriz ya da klor tableti kullananlar da var. Bunları önerebiliriz” diye konuştu.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  GlaxoSmithKline tarafından üretilen antikor ilacı yıl sonunda hazır olabilir - Sağlık Haberleri

ANTALYA’DA OTELLERE İZOLASYON ODALARI KURULUYORKaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu