TeknolojiTeknoloji Haber

Venüs’te uzaylı yaşamına dair kanıt bulundu (Fosfin gazı nedir?)<span style=Venüs’te uzaylı yaşamına dair kanıt bulundu (Fosfin gazı nedir?)” />

Bilim insanları, dünyanın en yakın komşusu Venüs’ün atmosferinde bakteriler tarafından üretilen fosfin gazı bulduklarını ve bunun dünya dışı yaşamının göstergesi olabileceğini açıkladı. Araştırmacılar, “Şu anda Venüs hakkında bildiklerimizden yola çıkarsak fosfinin en makul açıklaması kulağa fantastik gelse de, hayattır. Fosfin varsa hayat vardır ve evrende yalnız olmadığımız anlamına gelir” açıklamasını yaptı.

Nature Astronomy dergisinde yayınlanan araştırmanın baş yazarı, Cardiff Üniversitesi’nden gökbilimci Jane Greaves, Venüs atmosferinde bir iz konsantrasyon olan fosfinin milyarda 20 parça görüldüğünü açıkladı. 

Greaves, araştırmacıların volkanizma, göktaşları, yıldırım ve çeşitli kimyasal reaksiyon türleri gibi potansiyel biyolojik olmayan kaynakları incelediklerini, ancak hiçbirinin olası görünmediğini söyledi. Bu nedenle araştırma Venüs’teki  yaşamın varlığını doğrulamaya ya da alternatif bir açıklama bulmak için devam ediyor.

Araştırmacılar gerçek yaşam formlarını henüz keşfetmediler, ancak  fosfinin oksijensiz ortamlarda gelişen bakteriler tarafından üretildiğini kaydedildi.

Dünya dışı yaşamın varlığı, tarih boyunca  bilimin en önemli sorularından biri oldu. Araştırmacılar, Güneş sistemi ve ötesindeki diğer gezegenlerde ve uydulardaki “biyo-imzalar”ı ve  dolaylı yaşam  aramak için sondaları ve teleskopları kullandı.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden (MIT) moleküler astrofizikçi ve ortak yazar Clara Sousa-Silva ise “Şu anda Venüs hakkında bildiklerimizden yola çıkarsak fosfinin en makul açıklaması kulağa fantastik gelse de, hayattır. Bu durum olduça önemli, çünkü eğer fosfin varsa hayat vardır ve evrende yalnız olmadığımız anlamına gelir. Aynı zamanda, yaşamın uzayda çok yaygın olduğu ve galaksimizde başka birçok yerleşik gezegen olması gerekir” ifadelerini kullandı.

Diğer taraftan, üç hidrojen atomu eklenmiş bir fosfor atomu olan fosfinin, insanlar için oldukça zehirli olduğu uyarısı yapıldı. 

Dünya’nın en yakın gezegen komşusu Venüs, yapı olarak Dünya’ya benzese de ondan çok daha küçük ve ısıyı hapseden kalın ve zehirli bir atmosfere sahip. Gezegendeki yüzey sıcaklıkları, kurşunu eritecek güçteki 471 santigrat dereceye kadar yükselebiliyor.Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Plüton'un buzlu kabuğunun altında bir okyanus olabilir

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu