Sağlık

Yangınlardan yükselen dumanlar bulaşıcı hastalıkları etrafa yayıyor


Yangınlardan yükselen dumanlar bulaşıcı hastalıkları etrafa yayıyor

Bilim insanları, orman yangınlarıyla ortaya çıkan dumanın, bulşıcı hastalıklara neden olan mikrorganizmaları uzun bir süre boyunca geniş mesafelere taşıyabileceğini kanıtlandı. Araştırmacılar, bu endenle oramn yangınlarının önlenmesinin çeşitli enfeksiyonlara karşı korunmada hayati bir önem taşıdığını ifade etti.

ABD’li bilim insanları orman yangınlarından çıkan dumanın yarattığı bulaşıcı hastalıklar tehdidini ortaya koydu. Dumandaki mikropları yakalamak için yeni teknikler kullanan araştırmacılar, havada yayılabilen 900’den fazla farklı bakteri ve yaklaşık 100 mantar türü buldu.

Science dergisinde yayımlanan çalışmayı yöneten Idaho Üniversitesi’nden Dr. Leda Kobziar, “Şimdiye kadar yapılmış çok az çalışmada bulduğumuz mikrop çeşitliliği etkileyici. Bu taksonlar (canlı organizma grupları) yangından önce aynı konumdaki dumanlı olmayan havada bulunmadı, bu da yanmadan kaynaklanan duman ve rüzgarların mikropları uzak bölgelere taşıyabileceğini kanıtlıyor” ifadeleri kullandı.
Bilim insanları tarafından dumanda bulunan mikrop örnekleri.

Bilim insanları, toprakta yer alan mikroorganizmaların dumandaki partikül maddeyi hızlandırdığını belirterek, yangınların 300 metre yukarısında bol miktarda bakteri bulduklarını ve bunların yüzde 60’ının canlı olduğunu açıkladı.

Bununla birlikte, araştırmacılar dumanda çok sayıda bakteri bulunduğunu ve uzun süre hayatta kalabileceğini kanıtlamış olsalar da, asıl sorunu bunların insan sağlığına oluşturduğu tehdit oluşturuyor.

ASTIMI TETİKLEYEBİLECEK VE SOLUNUM HASTALIKLARINA NEDEN OLAN BİR DİZİ MİKROP BULUNDU

Doktor Kobziar konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Astımı tetikleyebilecek ve solunum hastalıklarına neden olduğu bilinen bir dizi mikrop bulduk” dedi.

Diğer taraftan, daha önce yapılan çalışmalar kasırga ve fırtınalarla bulaşıcı hastalıkların oldukça uzun bir yol kat edebileceğini gösterdi. Ancak dumanın enfeksiyonlardaki rolü şimdiye değin gözardı edildi.

Doktor Kobziar, “Bazı enfeksiyonlar belirli bir bölgeye özgüdür, Ancak duman bölgeler arasındaki çizgileri bulanıklaştırıyor. Mikropların endemik olduğu alanların dışına duman taşınması nedeniyle birçok bulaşıcı hastalık vakası görülmüş olabilir .Uzun bir süre boyunca bu enfeksiyon modellerinin bazılarını açıklamak için kalan eksik halka duman olabilir. Bu durumun ekolojik sonuçları da olabilir” diye ekledi.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  DSÖ Çin aşılarının görüşüleceği tarihi açıkladı - Sağlık Haberleri

ASTIM KRİZİ ÖLDÜRÜR MÜ?


Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu