Sağlık

Yaygın alerjilere sahip olan kişiler için corona virüs aşıları risk oluşturuyor mu? Bilim insanları yanıtladı – Sağlık Haberleri

Moderna’nın Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) bildirdiğine göre son aşama klinik denemesindeki iki gönüllü anafilaktik reaksiyonlar geliştirdi. Ancak, reaksiyonlar, katılımcıların aşılarını aldıktan haftalar veya aylar sonra meydana geldiği için durumun aşı ile bağlantılı olduğunu düşünülmüyor. Diğer taraftan Moderna, Pfizer/BioNTech’in aksine, anafilaksi öyküsü olan kişileri denemelerinden dışlamadı.Şirketin Baş Tıbbi Sorumlusu Dr. Tal Zaks, Moderna’nın aşı içeriğini Pfizer’ınkine benzediğini, ancak önemli moleküler farklılıklar olduğunu söyledi. Zaks, bu nedenle Pfizer/BioNtech aşısında görülen alerjik tepkilerin Moderna aşısında yaşanmayabileceğini söyledi. Ancak, her iki aşı da PEG’nin bir versiyonunu içeriyor.

Dr. Blumenthal  bir aşıya alerjik reaksiyon göstermekten endişe duyan herkesin bir sağlık uzmanına danışması gerektiğini belirtti, ancak aşılara karşı yaşanan reaksiyonların oldukça nadir olduğunu vurgulayarak, riskin Covid-19’a yakalanınca ortaya çıkacak sağlık sorunlarından  çok da düşük olduğunun altına çizdi.


Kaynak

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Güney Sudan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Machar ve eşi Covid-19’a yakalandı

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu