BilgisayarBilimDizüstü BilgisayarGüvenlikİnternetTeknolojiTeknoloji HaberYapay ZekaYazılımYazılım

YKS 2022 AYT soruları nasıldı? Zor muydu, kolay mıydı? Uzman yorumları…

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)’nin ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) bugün saat 10.15’te uygulanmaya başlandı ve 180 dakika sürdü. Sınava 2 milyon 56 bin 512 aday katıldı. AYT’de adaylar alanlarına göre 160 sorunun olduğu dört testten istediklerini cevaplandırdı. Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, Matematik, Sosyal Bilimler 2 ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40’ar soru soruldu. Saat 15.45’te başlayan YDT’ye 168 bin 430 aday girdi. YDT’de 80 soru soruldu ve sınav 120 dakika sürdü. ÖSYM, akşam saatlerinde 2022 YKS soruları ve cevaplarını erişime açtı. Öte yandan 2022 AYT soruları nasıldı? Zor muydu, kolay mıydı? sorusu da bugün internette merak edilenler arasındaydı. Bu soruyla ilgili uzmanlardan da yorumlar var…
Uğur Okulları’ndan yapılan açıklamaya göre Sınavlar ve Yayınlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Adil Kurt, “2022 TYT, ÖSYM formatına ve MEB müfredatına uygun bir şekilde gerçekleştirilmiştir. Sınav kapsamının, MEB müfredatına uygun hazırlandığı görülmüştür.” ifadelerini kullandı.

Türkçe ve tarih dersi sorularının tüm kademelerden, felsefe dersi sorularının 10. ve 11. sınıf kademesinden ve matematik dersinde 9,10,11. sınıf kademelerinden diğer derslerin ise 9. ve 10. sınıf kademesinden olduğunu belirten Kurt, “Bu yıl sürenin 165 dakika olması sayesinde öğrenciler süre sorunu yaşamadan daha rahat olarak sınavı tamamlamıştır. Tüm derslerde TYT formatı olan doğru okuma, doğru düşünerek yorum yapabilme ve zamanı iyi kullanarak hatasız işlem yapma yetkinlikleri ölçülmüştür.” ifadelerini kullandı.
2022 AYT SORULARI NASILDI?
2022 AYT MATEMATİK SORULARI
Uğur Okulları Lise Matematik Akademik Kurul Üyesi Nilda Yüksel ise 2022 Matematik AYT soruları, MEB kazanımlarına uygun olup çoğunlukla 11. ve 12. sınıfta işlenen tüm konuları kapsadığını açıkladı.
Yüksel, “Sorular öğrencinin matematiksel bilgi seviyesini ve bilgiyi kullanarak işlem yapabilme gücünü ölçmüştür. Soruların bir kısmında konular birbiriyle ilişkilendirilmiştir.” değerlendirmesinde bulundu.
2022 AYT TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI
Türk Dili ve Edebiyatı Akademik Kurul Üyesi Cevdet Eyüboğlu da “Öğrencilerimizden aldığımız duyumlara göre 2022 YKS-AYT’deki 24 Türk Dili ve Edebiyatı sorusunun 6 sorusu paragraf, sözcükte anlam bilgisi ve cümlede anlam bilgisi sorularından; 18 sorusu ise edebiyat sorularından oluşmuştur.” ifadelerini kullandı.
2022 AYT FİZİK
Fizik Akademik Kurul Üyesi Volkan Alpay, öğrencilerden aldıkları ilk bilgiler doğrultusunda 2022 YKS’de sürpriz herhangi bir soru olmadığını soruların MEB’in yayımlamış olduğu kazanımlar çerçevesine bağlı kalınarak hazırlanmış olduğunu belirtti.
2022 AYT KİMYA SORULARI
Kimya Akademik Kurul Üyesi Bedrettin Boyacıgil, “2022 AYT Kimya sorularının 8 tanesi 11. sınıf konularından, 5 tanesi 12. sınıf konularından sorulmuştur. AYT’de sorulan sorular müfredata tamamen uyumludur. Sorular beklenildiği gibi öğrencinin mutlaka bilmesi gereken kazanımları ve temel bilgileri sorguluyor.” açıklamasında bulundu.
2022 AYT BİYOLOJİ SORULARI
Uğur Okulları Biyoloji Akademik Kurul Üyesi Asuman Kılıç, şunları kaydetti:
“2022 AYT Biyoloji soruları 11 ve 12. sınıf müfredatını kapsamaktadır. Klasik ÖSYM formatında ve müfredat ile uyumlu olan Biyoloji sorularının, AYT’nin uygulandığı geçmiş yıllarla benzer olduğu görülmüştür. Öğrenciler bu sene AYT Biyoloji kapsamında genel olarak bilgi temelli sorular ile karşılaşmıştır.”
2022 AYT COĞRAFYA SORULARI
Uğur Okulları Coğrafya Akademik Kurul Üyesi Davut Gürler, 2022 AYT Coğrafya soruları 11. ve 12. sınıf MEB kazanım ve kaynaklarına uygun sorular olduğunu belirtti.

BUNU DA OKUMALISINIZ!  Hava Kirliliğinin En Acı Etkisi: Bebekleri Tehdit Ediyor!

Uğur Okulları Tarih Akademik Kurul Üyesi Zeynep Ergün, “Öğrencilerden aldığımız duyumlara göre, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 ve Sosyal Bilimler-2 testlerindeki Tarih sorularının konu dağılımı dengeli, MEB kazanımlarına ve müfredata uygundur. Tüm sınıf düzeylerinden sorular sorulmuştur.” ifadelerini kullandı.

Uğur Okulları Felsefe Grubu Akademik Kurul Üyesi Gülay Ataç, felsefe grubu soruları, felsefe, psikoloji, sosyoloji ve mantıktan oluştuğunu sorular 10. ve 11.Sınıf MEB müfredatına uygun olduğunu kaydetti.

Uğur Okulları Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Akademik Kurul Üyesi Muhammed Yasin Bekir, “2022 AYT Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi soruları öğrencinin hem bilgisini hem de yorum yapabilme becerisini ölçmeye yönelik tarzda hazırlanmıştır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak

teknomakale.com

Uzun yıllar süren dergiciliğin ardından çevrimiçi medyada macerama devam ediyoruz. Okumayı, araştırma yapmayı ve yazmayı seviyoruz. Girişimcilik ve yeni teknolojiler özel ilgilendiğimiz alanların başında yer alıyor. Bu sitede teknoloji ile ne kadar gelişme varsa yayınlayacak, sizi habersiz bırakmayacağız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu